Domāšanas kļūdas un pašvērtējums - bezcigaretem.lv

Domāšanas kļūdas un pašvērtējums

Visiem cilvēkiem piemīt domāšanas kļūdas un biežākās pat ir nosauktas vārdos un sagrupētas. Tās mēdz veicināt arī to, ka cilvēki iekrīt atkarību slazdos.

 

Pārmērīga vispārināšana un domāšana kategorijās – visu vai neko – nepalīdz dzīvot labāk.  Nekad nav tā, ka viss ir labi vai viss ir slikti. Domas, emocijas un rīcību var sadalīt, izanalizēt un izmantot savā labā.

Tas, ka daudzas situācijas dzīvē jau ir izdevies atrisināt, var kalpot par pierādījumu tam, cik aplama ir domāšana, akcentējot tikai to, kas nav izdevies. Bet, lai domāšanu mainītu, kādu laiku ir īpaši jāpiepūlas un jāsāk sevi slavēt par katru lietu, kas izdodas.

Vēl ļoti daudziem dzīvi sarežģī tas, ka viņi iedomājas, ka zina, ko citi par viņiem domā. Un parasti – neko labu. Šo nevajadzīgo domāšanas ieradumu var mazināt tā, ka kādu laiku katru šādu domu jānoķer “aiz astes” un jāpajautā sev: “Vai tad varu ielīst otra prātā? Varbūt viņš vispār par mani nedomā? Bet varbūt, ja man tas ir tik svarīgi, otram vienkārši jāpajautā, ko viņš par mani domā?”

Ir vēl citas tipiskas domāšanas kļūdas. Svarīgi atcerēties, ka tās ietekmē pašvērtējumu, kas atkarību profilaksē ir ļoti nozīmīgs.

Saistītie raksti