Grūtniecēm - bezcigaretem.lv

Grūtniecēm

Smēķēšana grūtniecības laikā. Tā var būt, ka Tu esi stāvoklī un smēķē. Esi nonākusi īstajā vietā, kur Tevi saprot un atbalsta, jo neesi vieglā situācijā. Atbalsts Tev vajadzīgs atmešanai, jo smēķēšana un grūtniecība nav savienojamas, ja vēlies, lai bērns piedzimst vesels.

Ja Tev nav izdevies atmest smēķēšanu pirms grūtniecības iestāšanās:

  • Tu nebiji plānojusi šo grūtniecību;
  • Tev pietrūka motivācijas un/vai atbalsta, lai atmestu;
  • Tu nevēlies atmest smēķēšanu;
  • visi varianti kopā.

Lasi tālāk un saproti, kurš no smēķēšanas atmešanas ieguvumiem šobrīd Tevi spēj motivēt visvairāk.

Ja līdz šim neesi saņēmusi atbalstu, bērniņš Tavā vēderā Tev palīdzēs to nodrošināt.

Tas, ka vēl neesi atmetusi, parāda, ka kaut kādā mērā esi kļuvusi atkarīga no smēķēšanas. Grūtniecība nav slimība, bet atkarība gan ir slimība. Tāpēc vislabāk, ja smēķēšanu atmetīsi nekavējoties, bet, ja tas Tev sagādā lielas problēmas, – ar ārsta palīdzību.

Ieguvumi no smēķēšanas atmešanas

  • Tu atmet smēķēšanu, un jau tajā pašā dienā normalizējas karbona monoksīda līmenis asinīs, kas nozīmē, ka šī toksiskā viela jau ir izvadījusies no organisma.
  • Jau pēc diennakts Tu sajūti, kā mainās oža un garšas sajūta.
  • Pēc divām nedēļām uzlabojas Tava asinsrite, un Tu savam mazulim piegādā barības vielas pietiekamā daudzumā un – bez toksiskajām vielām!
  • Tu ar milzīgu lēcienu mazini visus riskus, kam bija pakļauts bērniņš Tavā vēderā, kamēr smēķēji.
  • Tu vari nesalīdzināmi drošāk justies ne tikai par sava mazuļa saglabāšanu, bet arī attīstību un veselību.
  • Tu iegūsti neatsveramu pieredzi, ka spēj veikt nozīmīgas pārmaiņas savā dzīvē, un tas paaugstina tavu pašvērtējumu.
  • Tu iegūsti lielāku paļāvību uz sevi, kas turpmāk, kad mazulis būs piedzimis, noderēs katru dienu.
  • Tu ietaupi naudu, kuru varēsi veltīt sevis lutināšanai veselīgā veidā.
  • Tu iegūsti skaistāku sejas ādu un baltākus zobus.
  • Tu jūties labāk un labāka mamma savam mazulim.

Atbalsts un palīdzība smēķēšanas atmešanā

Shutterstock 328001318

Ja Tu neesi atmetusi smēķēšanu, kaut kas Tevi ir kavējis to izdarīt. Ja neesi vēlējusies to izdarīt, pamēģini tagad.

Tā kā šobrīd svarīgi ir ne tikai tas, kā jūties Tu, bet arī tas, kā jūtas Tavs bērniņš, pirmais solis kopā ar uzticības tālruņa konsultantu, ģimenes ārstu, ginekologu vai narkologu būtu saprast, cik spēcīga ir Tava atkarība no nikotīna. Izmantojot vienkāršus testus, to prot noteikt visi ārsti. Arī Tu pati varētu to saprast, bet ārstam jāizvērtē arī Tavs veselības stāvoklis kopumā un jāatrod labākais veids, kādā režīmā Tev vēlams pārtraukt smēķēšanu, ja izrādījies, ka atkarība ir smaga. Ja esi nopietni atkarīga no smēķēšanas, Tev, tāpat kā visiem, kas atmet, var būt izteiktas abstinences sindroma izpausmes, par kurām lasi šeit.

Smēķētājām ar stāžu, kuras izsmēķē vairāk nekā 10 cigarešu dienā, vēlams uzreiz konsultēties ar narkologu, jo, iespējams, pirmās nedēļas būs jālieto nikotīnu aizvietojoša terapija.

Tev ir jātur pie rokas šie tālruņa numuri, pa kuriem vari zvanīt brīžos, kad Tev šķiet, ka neizturēsi bez cigaretes.

  • 67037333 (uzticības tālrunis)
  • 67222922 vai 27722292 (uzticības tālrunis krīzes centrā)
  • 67080193 (narkoloģiskā palīdzība)
  • Tava ģimenes ārsta vai ginekologa numurs
  • Tava vīra, drauga vai cita tuvinieka numurs

Tas, ka esi grūtniece, dos Tev citas atbalsta iespējas, par kurām Tevi informēs Tavs ārsts. Tā kā svarīga ir katra diena, lai tikai Tu ātrāk spēj atmest smēķēšanu, Tev tiks piedāvātas visas valsts apmaksātās psiholoģiskā atbalsta iespējas. Ja Tev neviens to nepiedāvā, meklē palīdzību Rīgā, RPNC ambulatorajā centrā “Pārdaugava” (67715111) vai “Veldre” (67819760).

Vai arī par maksu – pie psihologa, psihoterapeita, narkologa (pie narkologa pieejami valsts apmaksāti pakalpojumi – pirmā vizīte ilgst stundu, kurā visu varēsi izrunāt) vai psihiatra. Zvanot un piesakoties uzreiz izstāsti, ka esi stāvoklī un mēģini atmest smēķēšanu.

Lietotnes un vietnes, kurās vari atrast kaut ko, kas Tev šobrīd varētu palīdzēt, meklē šeit.

Tuvo cilvēku atbalsts smēķēšanas atmešanai

Gan motivāciju atmešanai, gan atbalstu Tev tagad vajag dubultā, jo Tu atmet smēķēšanu par diviem – sevi un bērniņu. Iztīri māju, izmazgā drēbes un paskaties, vai kaut kur nav pelnutrauku vai citu lietu, kas atgādina par smēķēšanu. Izrunājies ar visiem, kas Tev apkārt, ka no šodienas Tu vairs nesmēķēsi un Tev vajadzīgs atbalsts, lai neatsāktu.

  • Ja Tev ir vīrs, mīļotais, draugs, ar kuru esi kopā, viņš var palīdzēt visvairāk. Ja vien viņš pats nesmēķē. Ja smēķē, varbūt gaidāmais mazulis motivē viņu atmest. Izstāsti viņam, ka grūtniecības pirmajos trijos mēnešos veidojas mazuļa iekšējie orgāni, smadzenes, maņu orgāni un nervu sistēma. Mazuļa attīstība turpinās visu pārējo grūtniecības laiku. Smēķēšana pirmajā grūtniecības mēnesī var nodarīt tikpat lielu ļaunumu kā vēlākā laikā, tāpēc atbalsts Tev vajadzīgs tagad.
  • Runā ar viņu bez aplinkiem, izstāstot, ka Tev vajag, lai Tevi uzklausa, atgādina Tev par tavu apņemšanos, nenes mājās neko, kas var atgādināt par smēķēšanu.
  • Ja tavs partneris vai kāds cits mājinieks smēķē, runā par to, ka viņam vai viņai (viņiem) tagad vajadzētu pārtraukt smēķēšanu. Izstāsti par pasīvās smēķēšanas kaitējumu Tavam mazulim tagad, grūtniecības laikā. Īpaši grūtniecības sākumā. Ne velti sabiedriskās vietās ieviests aizliegums smēķēt tuvāk par 10 metriem no citiem apkārtējiem. Telpās toksiskās vielas saglabājas vairākas stundas pat tad, ja tiek atvērts logs. Ar tām piesūcas mīkstās mēbeles, mati, apģērbs.
  • Ja kāds neuztver Tevis teikto nopietni, mēģini vienoties, lai smēķētājs pēc smēķēšanas ilgāku laiku turas no Tevis pa gabalu.
  • Ja smēķētājs lieto zelējamo tabaku, elektroniskās cigaretes vai karsējamo tabaku, par bērna veselību vari tik ļoti nesatraukties, bet tik un tā lūdz pārtraukt to darīt Tavā tuvumā vai telpās.
  • Jebkurš atgādinājums par smēķēšanu var izjaukt Tavu atmešanas plānu. Ja smēķēji arī grūtniecības sākumā, iespējams, tev bija atkarība ne tikai no nikotīna, bet arī paša smēķēšanas procesa.
  • Atmešanas sākumā brīdini visus, ko satiec ikdienā, ka Tev var būt garastāvokļa izmaiņas un aizkaitināmība ne tikai atmešanas, bet arī grūtniecības dēļ. Lūdz visus, kas ir Tavi draugi un radi, lai viņi ir pacietīgi, nedod Tev cigaretes, neļauj neplānoti iet uz veikalu, atbalsta pat tad, ja Tu kliedz uz visiem vai raudi.
  • Ja Tev blakus ir kāds, kurš neatbalsta to, ka grūtniecības laikā Tu atmet smēķēšanu, pārdomā, vai Tev vajadzētu satikties ar šo cilvēku.

Grūtniecība un smēķēšana. Bērna attīstība

Shutterstock 1090773710

Uzdod sev 10 jautājumus

1. Kuram apgalvojumam Tu piekrīti?

  1. Smēķēju katru dienu un aptuveni tikpat, cik smēķēju tad, kad nezināju, ka gaidu mazuli.
  2. Smēķēju katru dienu, taču, kopš uzzināju, ka esmu stāvoklī, – mazāk.
  3. Smēķēju reti, kad ļoti sagribas.

2. Vai Tu vēlies pārtraukt smēķēšanu?

3. Vai Tu uzskati, ka Tev to tagad vajadzētu darīt?

4. Vai Tu esi interesējusies, kā atmest smēķēšanu?

5. Kurā grūtniecības nedēļā esi? Vai zini, kas šobrīd notiek ar Tavu bērniņu?

Smēķēšana grūtniecības sākumā ir visbīstamākā. Protams, arī smēķēšana pirms grūtniecības nav pats labākais Tev un nākamajam mazulim. Protams, ka pašā, pašā grūtniecības sākumā Tu nezināji, ka esi stāvoklī.

1. un arī 2. grūtniecības nedēļa neskaitās – tās rēķina klāt grūtniecības laikam no pēdējo menstruāciju pirmās dienas, lai visām sievietēm vienādi veiktu grūtniecības laika uzskaiti.

3. nedēļā parasti notiek apaugļošanās un olšūnas ieligzdošanās dzemdē. Ja tā notikusi veiksmīgi, esi droša, ka smēķēšana nav tik ļoti sabojājusi Tavu veselību, ka grūtniecība nevar iestāties. Jo – var būt arī tā.

4. nedēļā, kad, iespējams, jau sajūti – esi stāvoklī, dzimumšūnas vairākkārt dalās, lai izveidotos embrijs un placenta. Nesmēķē un meklē palīdzību uzreiz, jo svarīgais bērniņa veselībai notiek tagad. Ja nezini, kur meklēt palīdzību, piezvani uz kādu no tālruņiem:

Grutniecem 1

5. nedēļas beigās šūnas, no kurām radies Tavs mazulis, jau ir tiktāl pārveidojušās, ka sāk pukstēt 4 milimetrus garā embrija sirsniņa.

6. nedēļa. Tagad veidojas visi Tava bērniņa orgāni, kuru veselība būs svarīga visu viņa dzīvi, – galvas un muguras smadzenes, aknas, kuņģis, zarnas u. c.

7. nedēļa. Tavam bērniņam jau sāk veidoties seja: mute, ausis, deguns. Attīstās arī rociņas un kājiņas, embrijs jau ir aptuveni 10 mm garš.

8. nedēļa. Tavs mazulis aug nevis pa dienām, bet stundām, viņa garums ir ap 16 mm un sasniedz pupas lielumu, bet svars jau sasniedz 15 gramu. Sāk attīstīties nervi, kas būs atbildīgi par redzi, mute, mēle un citas ķermeņa daļas.

9. nedēļa. Viss strauji attīstās, un Tavs mazulītis drīz varēs iebāzt mutē pirkstu.

10. nedēļa. Visi orgāni mazulim jau ir izveidojušies, norit strauja to attīstība, seja izskatās tā: ir acis, plakstiņi. Bērniņš jau sver aptuveni 35 gramus un ir ap 3 cm garš.

11. nedēļa. Bērniņš var pavērt muti un padzerties, sākas elpošanas kustības. Mazulim ir saredzamas ausis, attīstās acu āboli.

12. nedēļa. Tavam mazulim jau ir muskuļi, viņš sāk kustēties. Patstāvīgi sāk darboties svarīgi bērniņa iekšējie orgāni – vairogdziedzeris, aizkuņģa dziedzeris, nieres. Mazulis ir aptuveni 5,3 cm garš un sver ap 60 gramu.

Lai viss šis bērna attīstības brīnums notiktu pareizi, vajadzīgas barības vielas, kas pie viņa nonāk caur placentu, un tās piegādā Tava asinsrite.

6. Vai Tu zini, kāda ir smēķēšanas iespējamā ietekme uz bērniņa attīstību?

Iespējams, Tu pazīsti kādu sievieti, kura nav pārtraukusi smēķēšanu, bet viņas mazulis piedzimis vizuāli vesels.

Fakts. Tu nezini, kāda būs šī bērna veselība turpmāk, un neviens nekad nevarēs salīdzināt, kāda tā būtu bijusi, ja mamma grūtniecības laikā nebūtu pakļāvusi savu bērniņu spēcīgu toksisku vielu iedarbībai. Smēķēšanas sekas ir reālas.

Fakts. Smēķēšana (gan aktīvā, kad Tu smēķē pati, gan pasīvā, kad esi blakus kādam, kurš smēķē, un pati ieelpo cigarešu dūmus) nopietni ietekmē placentas attīstību un funkcijas. Tas ir zinātniski pierādīts. Savukārt placenta ir ļoti svarīgs orgāns, kas piegādā asinis no mātes bērnam un nodrošina barības vielu un skābekļa piegādi mazulim, tātad nodrošina bērna augšanu un attīstību, kā arī aizvada no bērniņa prom nevajadzīgās vielas. Pasīvā smēķēšana grūtniecības laikā ir tikpat apdraudoša mazuļa dzīvībai un veselībai kā aktīvā.

Fakts. Biežākās problēmas, ko izraisa smēķēšana grūtniecības laikā, ir:

  • spontānais aborts;
  • priekšlaicīgas dzemdības;
  • zems bērna dzimšanas svars;
  • skābekļa trūkums auglim, kas rada attīstības traucējumus;
  • augļa bojāeja vēderā;
  • pēkšņās nāves sindroms pēc dzimšanas, kad bērniņš negaidīti miegā nomirst.

Fakts. Ja bērns izdzīvojis, piedzimis un turpina dzīvot, pat tad, ja vairs nikotīna ietekmei nav pakļauts, saņemto toksisko vielu attīstības periodā dēļ ir liels risks, ka viņš:

  • smagi slimos ar elpceļu un citām slimībām;
  • viņam parādīsies uzvedības un attīstības traucējumi;
  • agrīni izpaudīsies tieksme sākt smēķēt u.c.

Esi dzirdējusi, ka bērni daudz slimo, skolas vecumā jau sāk smēķēt? Latvijā saskaņā ar Jaundzimušo reģistrā iekļautajiem datiem grūtniecības laikā smēķē aptuveni 10% grūtnieču (Latvijas Veselības aprūpes statistikas gadagrāmata 2012, 2013).

7. Vai zini, kā bērna attīstību ietekmē pasīvā smēķēšana?

Skaitļi rāda, ka 60–70% sieviešu, kas atmetušas smēķēšanu pirms bērna ieņemšanas vai uzreiz pēc grūtniecības iestāšanās, tomēr atsāk smēķēt pēc dzemdībām.

Ja tā notiek, bērns kļūst par pasīvo smēķētāju, jo saņem toksiskās vielas kā izgarojumus no mammas mutes, ādas, apģērba. Ja mamma zīda mazuli, tad arī – caur viņas pienu.

Bērns kļūst par pasīvo smēķētāju arī tad, ja smēķē kāds no mājiniekiem. Pat tad, ja viņš nesmēķē telpās un bērna tuvumā. Smēķēšana bērna klātbūtnē nav pieļaujama.

8. Vai Tu zini, kā Tavu veselību ietekmēs tas, ja pēc dzemdībām atsāksi smēķēt?

Palielināsies risks, ka Tu pēc laika saslimsi ar astmu, sirds un asinsvadu slimībām, plaušu vēzi un emfizēmu. Lielāka varbūtība, ka Tev radīsies menstruālā cikla traucējumi, problēmas ar auglību. Smēķētājām biežāk ir dzemdes kakla vēzis, osteoporoze u. c. slimības.

9. Vai Tu uzskati, ka nesmēķē, ja pa nedēļu izsmēķē dažas cigaretes?

Citā dzīves periodā tas nebūtu tik traki Tavai un bērna veselībai, bet grūtniecības laikā risks ir ļoti augsts. Nav mērinstrumentu, kas varētu noteikt, ka tieši tagad tiek sasniegta tā toksisko vielu robeža, kad embrijam tiek nodarīts bojājums.

Vai, atbildot uz šiem 10 jautājumiem, ir mainījusies Tava attieksme pret to, vai un kad vēlies atmest smēķēšanu? Vai Tev der kaut kas cits bez atmešanas?

Ja Tev ir smaga atkarība no nikotīna, Tev vajadzētu konsultēties ar narkologu. Iespējams, ka Tev kādu laiku būs jālieto nikotīna plāksteri vai košļājamās gumijas, kādi preparāti, ko ārsts Tev ieteiks.

Jā, nikotīna plāksteri un citi aizstājterapijas līdzekļi satur nikotīnu, bet, lai pārtrauktu smēķēšanu, to īslaicīga lietošana ārsta vadībā ir mazāk bīstama mazulim nekā smēķēšana. Nikotīns gan tajos ir, bet nav daudzo kaitīgo vielu, kas rodas sadegšanas procesā cigaretē.

Grūtniecības laikā Tu nedrīkstētu lietot neko, kas satur nikotīnu un citas toksiskas vielas. Līdz ar to e-cigaretes un karsējamā tabaka nav nekādā veidā izmantojamas. Turklāt e-cigaretes var saturēt arī citas vielas, kas ir kaitīgas auglim un bērnam pēc dzimšanas.

Grūtniecība un smēķēšana. Smēķēšanas sekas

Grutniecem 2

Vai grūtnieces, šo visu uzzinot, turpina smēķēt? Kā kura. Interesanti, ka lielākoties smēķēšanas izplatība grūtnieču vidū mazinās, tuvojoties plānotajam dzemdību laikam. Kaut gan mazuļa attīstība notiek jau no pirmajām grūtniecības dienām. 2012. gadā vecuma grupā no 15 līdz 19 gadiem Latvijā smēķēja gandrīz katra ceturtā grūtniece (23,4% dzemdētāju šajā vecuma grupā), vecuma grupā no 20 līdz 24 gadiem – 14,7% grūtnieču, savukārt vecuma grupā no 25 līdz 39 gadiem smēķēja vidēji 7–8% grūtnieču (Latvijas Veselības aprūpes statistikas gadagrāmata 2012, 2013). 2020. gadā būs pieejami jaunāko pētījumu dati.

Smēķēšana bērna zīdīšanas laikā

Mammas pienā nikotīna daudzums ir divas reizes lielāks nekā tas, ko caur placentu saņem bērns vēderā, ja grūtniecības laikā smēķēšana netiek pārtraukta. Vai tad, ja mamma nepārtrauc smēķēšanu, labāk pārtraukt bērnu barot ar savu pienu?

Uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes. Mammas piens aizsargā mazuli no daudziem iespējamiem veselības traucējumiem pat tad, ja tajā ir nikotīns.

Taču svarīgi saprast:

  • cik liela ir nikotīna deva, kuru sieviete nodod savam zīdainim;
  • vai tiešām nav iespējams atrast kādu iemeslu, lai pārtrauktu smēķēt tagad, kad bērna veselības labā vēl var izdarīt ļoti daudz.

Ir daudz pētījumu par to, kādu ļaunumu bērna veselībai nodara tas, ka viņa dzīves sākumā mamma un citi mājinieki smēķē. Ja mazulis slikti guļ un daudz raud, varbūt izlemt par labu atmešanai var palīdzēt pierādīts fakts: tiem bērniem, kuru mammas smēķējušas zīdīšanas laikā, mainās miega ritms. Viņi, iespējams, nekad nespēs labi izgulēties.

Saistītie raksti