Kā atmest smēķēšanu, ja ir sākusies HOPS
Ja smēķētājam gadu vai ilgāk ir klepus, izdalās krēpas, ir veikti izmeklējumi un nekas cits nav diagnosticēts, droši var teikt, ka ir sākusies hroniska obstruktīva plaušu slimība jeb HOPS. Ja jau ir HOPS, smēķēšanas pārtraukšana jāīsteno tikai narkologa vai plaušu slimību speciālista vadībā, jo nekontrolētas smēķēšanas atmešanas blakusparādības var būt pat bīstamas.
Ja jau sen ir klepus
Svarīgi, lai ārsts izvērtē, vai nav sākusies HOPS, kam ir vairākas stadijas, vai citas smēķēšanas izraisītās slimības. HOPS sākuma stadijā ir raksturīgs tā dēvētais smēķētāju bronhīts. No rīta bronhos veidojas nelieli paplašinājumi, ko sauc par bronhektāzēm, un no elpceļiem klepojot izdalās dzeltenas krēpas. Cilvēkiem, kam sācies HOPS, krēpu bronhos ir daudz, tās var sakrāties, jo kādu iemeslu dēļ neizdalās. Tad dod atkrēpojošos līdzekļus, lai bronhos neuzkrājas krēpas un neuztur iekaisuma procesu. Un, protams, rekomendē atmest, lai smēķēšanas sekas būtu pēc iespējas mazākas.
Ja cilvēks turpina smēķēt, slimības attīstās, rodas emfizēma. Tas nozīmē, ka plaušās veidojas tādi kā gaisa maisi, turklāt noārdās plaušu alveolu starpsienas. Sākas bīstams stāvoklis – hronisks skābekļa trūkums visiem orgāniem. Arī šādā veidā smēķēšana nogalina. Bet, jau nonākot tik grūtā situācijā, tik un tā pīpēšanas atmešana pagarinās dzīvi un atvieglos elpošanu, uzlabos kopējo veselības stāvokli.
Ārsts katrā situācijā ieteiks piemērotākos medikamentus.
Kāpēc atmešanā jāprasa palīdzība ārstam
Tas jādara tādēļ, ka, strauji pārtraucot nikotīna piegādi, var veidoties tik smagas bronhektāzes, kādas raksturīgas arī pēc neārstētiem vai neizārstētiem bronhītiem. Var raksties pat tik liels krēpu daudzums, ka cilvēks klepojot aizrijas ar tām. Var sākties strutojošs process elpceļos. To visu iespējams novērst, konsultējoties ar ārstu, kā labāk rīkoties smēķēšanas pārtraukšanas laikā. Ārsts katrā situācijā ieteiks piemērotākos medikamentus.
Tāpēc HOPS pacientiem izmanto nikotīnu aizvietojošo terapiju, par ko vairāk lasi šeit. Tā nodrošina, ka nikotīna daudzums tiek samazināts pakāpeniski, un, iespējams, jālieto arī citi medikamenti.
Ja smēķētājam jāveic operācija
Ja HOPS slimniekam nav izdevies atmest smēķēšanu un vajadzīga operācija, arī tad izmanto nikotīnu aizvietojošo terapiju. Tad uz operācijas laiku līmē nikotīna plāksteri, lai periodā, kad cilvēks nesmēķē, viņam bronhos nekrājas krēpas, kas citādi visu laiku jāatsūc.