Kā darbojas nikotīna aizstājterapija
Tā mazina atmešanas simptomus un atradina no smēķēšanas procesa. Ieteicama, ja ir smaga atkarība no nikotīna. Ja cilvēks smēķē līdz 10 cigaretēm dienā, šo terapiju neiesaka. Bet tā ir noderīga tiem, kas izsmēķē aptuveni divas paciņas cigarešu dienā un vairāk, jo viņiem, strauji pārtraucot lietot nikotīnu, var saasināties HOPS, ja tas jau radies (par to vairāk lasi šeit). Nikotīna aizstājterapija nav vienīgie medikamenti, ko izmanto atmešanas procesā, par tieksmes mazinātājiem un antidepresantiem lasi šeit.
Shēmas un devas. Plāksteri
Metode ir efektīva, ja shēmu, kā lietot nikotīnu saturošus preparātus, nosaka ārsts vai farmaceits, nevis smēķētājs pats. Ir pieejami nikotīnu saturoši preparāti, kam ir dažādas devas un dažādas formas, tāpēc pašam saprast, ko un kad lietot, lai tas tiešām palīdzētu pārtraukt smēķēšanu, nav vienkārši. Turklāt ārsti nereti tos iesaka kombinēt ar antidepresantiem un tieksmi mazinošiem medikamentiem. Nikotīnu aizvietojošās terapijas līdzekļi paredzēti atmešanas simptomu mazināšanai. Dažiem palīdz arī tas, ka ir kaut kas taustāms, kas palīdz saglabāt ticību, ka izdosies atmest smēķēšanu.
Piemēram, plāksteriem ir dažādas, bet diezgan lielas nikotīna devas. Tāpēc ir gadījies, ka kāds, kurš izlemj pats noteikt sev devu, sāk saņemt lielāku nikotīna daudzumu nekā ar smēķēšanu. Notiek saindēšanās. Otra lielā kļūda, kas tiek pieļauta pašārstēšanās laikā, – cilvēki plāksterus līmē tad, kad atceras vai izjūt tieksmi. Taču, ja ir spēcīga atkarība no nikotīna, visizteiktāk tieksme parādās uzreiz pēc pamošanās. No cigaretes vai tabakas karsējamās ierīces caur elpceļiem nikotīns smadzenēs nonāk 10–20 sekunžu laikā. Kamēr tas iesūcas organismā caur ādu zem plākstera, paiet daudz ilgāks laiks, bet, atceroties uzlīmēt plāksteri, šo laiku var aizpildīt ar kādu sev tīkamu procesu – vingrojumiem, brokastīm, mūziku u. c. Kad sāk lietot plāksterus, smēķēšana jāpārtrauc iepriekšējā dienā.
Nikotīna preparātu lietošana nedrīkst būt ilgāka par pusgadu.
Ārsta vadībā notiek nikotīna devas pakāpeniska mazināšana, vienlaikus cilvēkam jāmācās atteikties no smēķēšanas vai veipošanas kā procesa. Te narkologi izmanto psihoterapijas metodes, bet efektīvāka ir grupas vai individuāla psihoterapija, kas notiek regulāri. Par to vairāk lasi šeit.
Citas nikotīna preparātu formas
Daudzi, kas nevēlas sarunu ar ārstu, pērk košļājamās gumijas, kas satur nikotīnu, vai ledenes. Un lieto tās, kad sajūt tieksmi. Košļājamajai gumijai nikotīns sāk izdalīties piektajā sestajā sakošanas reizē, un tā jāpatur aiz vaiga vai aiz zobiem, kur ir gļotādas un tas ātrāk uzsūcas. Citādi var būt liela vilšanās, jo, kamēr nikotīns, kuru cilvēks norij, caur kuņģi tiek līdz tievajām zarnām, kur sāk uzsūkties, kamēr aiziet līdz smadzenēm, cilvēks var nenoturēties un uzpīpēt.
Vēl pieejami preparāti degunā pūšamu spreju veidā un mutē inhalējami līdzekļi. Tie caur mutes gļotādu iedarbojas salīdzinoši ātri. Nereti tie, kas vairs nelieto plāksterus, izmanto sprejus, kad jūt, ka tomēr nespēj izturēt tieksmi. Bet tas, cik vienkāršs ir šis risinājums, rada lielu risku, ka nikotīna uzņemšana netiks pārtraukta un cilvēks atkal atgriezīsies pie smēķēšanas. Tieši tāpēc smēķēšanas pārtraukšanai visefektīvākās ir psihoterapijas metodes, kas tiek kombinētas ar medikamentiem, – gan nikotīna aizstāšanai uz neilgu laiku, gan tieksmes mazināšanai (līdz trim mēnešiem), gan depresijas epizodes novēršanai (pēc nepieciešamības).