Kā nomierināties
Elpošanas vingrinājumi ir dažādi, katram ir vērts apgūt vismaz kādu, jo tās ir zāles pret trauksmi. Kad rodas apzināta vai neapzināta trauksme un ienāk prātā, ka varētu uzsmēķēt, nav nekā labāka par apzinātu domu, ka ir taču alternatīva – var veikt elpošanas vingrinājumu! Un tas vienmēr ir pieejams!
◊ Elpošanas ciklu – ieelpa, izelpa – biežums astoņas reizes minūtē nodrošina atslābināšanos un nomierināšanos.
◊ Nevajag elpot dziļāk, kā ierasts, bet ar diafragmu. Lai izpildītu šo nomierināšanās vingrinājumu, jāiemācās ikdienā elpot ar diafragmu un jāievēro elpošanas ciklu biežums – 12 cikli minūtē.
- Lai saprastu, vai tiešām elpošana notiek ar diafragmu, tas jāpārbauda. Jāatguļas uz muguras, viena roka jāuzliek uz krūtīm, otra – uz vēdera. Tad jāseko līdzi, vai ieelpojot roka, kura ir uz vēdera, paceļas vairāk nekā otra. Un – vai izelpojot vēders saplok. Nevajag elpot ļoti dziļi, galvai nav jāsāk reibt.
- Ja ar diafragmālās elpošanas tehniku viss kārtībā, katru dienu divas reizes dienā kādas piecas minūtes jāpaseko līdzi elpošanas ciklu biežumam, skatoties pulkstenī. Kad sāk izdoties, uz brīdi jāaizver acis un, tās atverot, jāpaskatās, vai ritms nav mainījies.
- Pēc diviem trim mēnešiem būs izveidojies ieradums elpot ar diafragmu, turklāt elpošanas ritmā, kas nodrošina iekšēju stabilitāti.
- Kad kaut kas izjauc līdzsvaru, jāveic elpošanas vingrinājums – diafragmālās elpošanas cikls astoņas reizes minūtē. Nevajag elpot ļoti dziļi, tāpat kā parasti, tikai lēnāk.
◊ Kamēr ritmiska diafragmālā elpošana nav apgūta, satraukuma brīdī vari veikt trīs četras dziļākas un vienmērīgas ieelpas un izelpas. Lai izdotos dziļi ieelpot, vispirms jāveic lēna un mierīga izelpa, lai plaušas iztukšojas un vēders saplok. Tad jāieelpo, lēni skaitot līdz četri un sajūtot, ka vēders mazliet piepūšas. Pēc tam caur degunu tikpat lēni jāizelpo, sekojot līdzi, lai vēders saplok.