Raksta saturs
Kad noder adatu terapija un hipnoze
Šīs abas ir medicīnā atzītas metodes. Tiem, kas dodas uz hipnozi ar pieprasījumu, ka vēlas atmest smēķēšanu, parasti tas izdodas. Metode tajā brīdī nostrādā, ja cilvēks tic, ka tieši šis ceļš ir domāts viņam. Problēma – ja cilvēks neturpina darbu ar sevi, ir liels risks, ka viņš atsāks smēķēt vai lietot citas atkarības vielas. Adatu terapija motivētiem cilvēkiem var palīdzēt ilgtermiņā, jo smēķēšanas pārtraukšanas process ir ilgs, sadarbība ar ārstu – cieša un apzināta.
Raksta saturs
Adatu terapija
Iespējams, pētījumi par to, cik efektīva ir adatu terapija smēķēšanas atmešanai, ir pretrunīgi tieši tāpēc, ka svarīga ir arī ticība metodei. Ja cilvēks tai tic un viņš ievēro arī citus ārsta norādījumus laikā, kamēr tieksme pēc smēķēšanas ir grūti pārvarama. Tāpēc metodi ieteicams izmantot tiem, kam ir skaidra motivācija atmest smēķēšanu.
Adatu terapija ir svarīga Austrumu medicīnas joma. To praktizē vairāki ārsti arī pie mums. Neviens labs speciālists nepiedāvās palīdzēt vienas vizītes laikā, tāpēc liela nozīme ir arī terapeitiskajai sarunai ar ārstu, kas notiek pilnīgi apzinātā stāvoklī.
Akupunktūras mērķis cilvēkam, kurš vēlas pārtraukt smēķēšanu, ir mazināt tieksmi pēc cigaretēm. Adatu terapijai nav blakus parādību, kādi ir medikamentiem, kas radīti tieksmes mazināšanai. Akupunktūras ārsti liek adatas noteiktos punktos, kas atrodas ausīs, palīdzoši punkti tiek aktivizēti arī uz rokām. Tā kā pēc atmešanas spēcīgā tieksme katru reizi ilgst aptuveni līdz četrām minūtēm, to katrs var izturēt. Bet, tā kā tas atkārtojas daudzas reizes dienā, tikpat svarīgi kā adatu likšana ir arī tieši šī ārsta ieteikumi, ko darīt pašam(-ai), lai izturētu brīžus, kad tieksme ir spēcīga.
Motivētiem cilvēkiem, kas turpina ievērot ārsta norādījumus, adatu terapeita darbs smēķēšanas atmešanā palīdz ilgtermiņā.
Hipnozes rezultāti ir nestabili.
Hipnoze
Kā darbojas hipnoze? Tā ir viena no senajām psihoterapijas metodēm, kuru dažos gadījumos izmanto joprojām. Mūsdienīgās psihoterapijas metodes, īpaši kognitīvi biheiviorālā terapija, kas atzīta par efektīvāko smēķēšanas atmešanā, savukārt vērstas uz apzinātības palielināšanu – lai cilvēks pilnībā apzinās savas izjūtas vizītes laikā un var par to runāt ar psihoterapeitu. Pēc vizītes pārdomā piedzīvoto un uzzināto, kaut ko maina savā rīcībā. Savukārt hipnozes laikā cilvēks ir transa stāvoklī, kas nav pilnībā apzināts, darbojas tikai atsevišķi smadzeņu centri.
Visas hipnozes metodes nav vienādas. Mūsdienās vairāk izmanto nevis direktīvo hipnozi, kuras laikā cilvēks ir pilnīgi pasīvs, bet Eriksona hipnozi, kad cilvēks dzird un uztver to, ko viņam saka, līdzdarbojas, kaut arī pēc tam var visu neatcerēties. Šādi iespējams iegūt pārliecību, ka smēķēšana patiešām jāpārtrauc.
Hipnozes speciālistu ir daudz, un katrs strādā pa savam. Ja tiek izmantota direktīvā hipnoze, ko dēvē arī par kodēšanu, speciālists cilvēkam rada bailes un riebumu pret atkarības vielu vai procesu.
Nākamais jautājums – kas notiek tālāk? Ja cilvēks individuāli vai terapeitiskā grupā turpina darbu ar sevi, apzinās, ko viņam nozīmējusi smēķēšana, ko viņš ar to centies apslāpēt vai aizstāt, mēģina sakārtot attiecības, pazemināt trauksmes līmeni, tad rezultāti var būt labi. Tas, ka pēc hipnozes smēķēšanu izdodas pārtraukt uzreiz, iespējams, kādam ļauj sākt domāt par sevi citādi. Cilvēks kļūst mazāk kritisks(-a) pret sevi, pamana, ar cik daudzām lietām tiek galā. Iegūst pārliecību, ka tiks galā arī ar smēķēšanas atmešanu ilgtermiņā. Tad tas ir veiksmes stāsts.
Citādi – hipnozes rezultāti ir nestabili. Ja būtu spēkā cits atzinums, visi gribētāji sen būtu pārtraukuši smēķēšanu, aizejot uz vienu hipnozes seansu.