Raksta saturs
Kad vajadzīga narkologa palīdzība
Ja cilvēks vēlas atmest smēķēšanu, saruna ar narkologu un ārstēšana nepieciešama tiem, kam jau ir nopietnas smēķēšanas sekas: izveidojusies smaga atkarība no nikotīna un attīstījušās plaušu slimības. Bet palīdzību var lūgt arī tie, kam nav smagas atkarības. Narkologs ir vienīgais no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātais speciālists, kurš profesionāli palīdz atmest smēķēšanu. Vizītei pie narkologa nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums. Smēķēšanas atmešanas gadījumā pirmās vizītes garums ir stunda – var pagūt izrunāties par šo atkarību un saprast, kā labāk rīkoties.
Raksta saturs
Cik smaga ir smēķēšanas atkarība?
- To nosaka ar vairākiem testiem, ko var veikt arī pie ģimenes ārsta.
- Testa īsākajā versijā iekļauti jautājumi par to:
- cik cigarešu dienā cilvēks izsmēķē;
- kad no rīta pēc pamošanās izsmēķē pirmo cigareti.
Ja smēķēšana notiek citā veidā (tās nav cigaretes), ne visi ģimenes ārsti pratīs izrēķināt, cik lielu nikotīna daudzumu cilvēks dienā saņem, tāpēc labāk uzreiz vērsties pie narkologa.
- Ja dienā izsmēķēto cigarešu skaits ir vairāk nekā 10 un pirmais, ko pēc pamošanās cilvēks dara, – uzsmēķē, vajadzētu konsultēties ar narkologu.
Gadās, ka labākās zāles ir spēcīga motivācija un sarunas ar narkologu.
Medikamenti smēķēšanas atmešanai
Tā kā smēķējot veidojas atkarība gan no procesa, gan no nikotīna un citām vielām, kas ir cigaretē, smēķētājam pašam ne vienmēr savas atkarības novērtējums var būt objektīvs. Reizēm arī pēc testa rezultātiem, kas norāda uz smagāku atkarības līmeni, pietiek ar dažām sarunām ārsta kabinetā, tomēr pirmajos mēnešos pēc atmešanas varbūt jālieto antidepresanti un/vai medikamenti, kas mazina tieksmi pēc nikotīna. Ja smēķēšanas atmešanas atbalstam tiek lietoti medikamenti, ārstēšanās laiks ir vismaz trīs mēneši.
Nopietna ārstēšana smēķēšanas atmešanas gaitā jāplāno, ja:
- pirmā cigarete tiek izsmēķēta ļoti agri no rīta;
- pa dienu tiek izsmēķēts liels daudzums cigarešu (noteikti – vairāk par 10);
- cilvēks smēķē arī tad, kad ir akūti saslimis;
- sākusies hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS), par to vairāk lasi šeit.
Šajās situācijās lieto nikotīna plāksterus vai cita veida nikotīnu aizvietojošo un tieksmi mazinošo terapiju. Tas vajadzīgs, lai izvairītos no spēcīgām fizioloģiskām reakcijām pirmajās atmešanas dienās.
Kādu palīdzību smēķēšanas atmešanai vēl piedāvā narkologs?
Protams, ja ir izveidojusies laba saprašanās ar ģimenes ārstu, viņš var palīdzēt, bet ģimenes ārstam nav iespējas tik pamatīgi izrunāties ar pacientu kā narkologam.
- Ja cilvēks nav spējis atmest smēķēšanu saviem spēkiem un viņam nav līdzekļu, lai dotos pie psihologa vai psihoterapeita, reizēm garas sarunas ar narkologu ir tās, kas palīdz tikt vaļā no smēķēšanas. Pieredzējuši narkologi izmanto arī psihoterapijas metodes.
- Reizēm ļoti palīdz antidepresanti, kurus var izrakstīt arī narkologs. Tās ir recepšu zāles.
- Vareniklīns ir aktīvā viela jaunās paaudzes medikamentiem, kas iedarbojas uz noteiktiem receptoriem smadzenēs, mazinot tieksmi pēc nikotīna. Tabletes sāk lietot nedēļu vai divas pirms smēķēšanas atmešanas. Tās ir recepšu zāles. Kas vispār ir zāles pret smēķēšanu, vairāk šeit.
- Tieksmi mazinoša medikamentoza ārstēšana ir dažāda. Pieejams arī bezrecepšu līdzeklis ar līdzīgu iedarbību. Citizīns tiekiegūts no auga, kura iedarbība ir līdzīga tabakai. Efektīvs tiem, kam ir augsta motivācija atmest smēķēšanu, jo tas jādara pakāpeniski.
- Reizēm nikotīnu aizvietojošajai terapijai klāt nāk tas, ka cilvēks, to lietojot, jūtas pārliecinātāks, drošāks, ka izdosies atmest smēķēšanu. Tomēr, ja nikotīnu aizvietojošos līdzekļus cilvēks sāk lietot pats, parasti tas beidzas ar neveiksmi. Tās tāpēc, ka noteikt devas un shēmas, lai šie līdzekļi tiešām palīdzētu, ir speciālista ziņā. Par šo terapiju vairāk šeit.