Kas nepalīdz atmest smēķēšanu
Ir pašdarbības metodes, kas rada ilūziju, ka šādi izdosies pārtraukt smēķēšanu. Smēķētājam labāk nemaz nesākt sevi mānīt, tas tikai pazeminās pašvērtējumu un ticību, ka kādreiz izdosies veiksmīgi atmest smēķēšanu.
- Nepalīdz atkarības vielas sadalīšana mazākās devās.
Tiem, kas ir atkarīgi no kādām apreibinošām vielām, ir raksturīgas tipiskas domāšanas kļūdas. Piemēram, gan par alkoholu, gan smēķēšanu daudzi domā šādi: “Es dzeru/smēķēju par daudz, tas ietekmē manu veselību, bet es neesmu gatavs pārtraukt lietot pavisam. Tomēr vēlos lietot mazāk, un to es varu.” Ir smēķētāji, kuri izlemj, ka tagad lietos vieglās cigaretes, un tas nozīmēs, ka viņi nikotīnu lieto mazāk. Patiesībā tie, kas kļuvuši atkarīgi no nikotīna, vieglās cigaretes izsmēķē daudz vairāk, varbūt pat uzņemot vairāk nikotīna nekā iepriekš. Un – smēķē tieksmes pēc nikotīna dēļ, bet lielāko ļaunumu nodara gāzes, kas veidojas degšanas procesā. Un šo kaitīgo gāzu cigaretēs ar lielāku devu nikotīna ir tikpat daudz kā vieglajās. Līdz ar to kaitējums sanāk pat lielāks.
Līdzīgi notiek, kad kāds sāk lietot elektroniskās cigaretes, iepildot šķidrumu ar samazinātu nikotīna daudzumu. Tā nav atmešanas metode – turpinot lietot to pašu atkarības vielu tāpat kā iepriekš, tikai ar mazāku vienreizējo devu, nav iespējama lietošanas pārtraukšana. Nikotīna aizstājterapija nav paredzēta visiem. Tā ietver nikotīna uzņemšanu pēc ārsta noteiktas shēmas, turklāt citā veidā, kas tiešām daudziem palīdz atradināties no ierastās smēķēšanas. Taču nav pamata cerēt, ka izdosies atmest smēķēšanu, uzņemot nikotīna daudzumu ierastajā veidā, tikai sadalot mazākos gabaliņos. Cita lieta, kad atmešana notiek, pakāpeniski samazinot smēķēšanas reižu skaitu.
- Nepalīdz medikamentu lietošana tieksmes mazināšanai, ja atkarības vielu turpina lietot tāpat kā iepriekš.
Ne tik sen tika izstrādāts medikaments, kuru iedzerot stundu pirms paredzētās alkohola lietošanas, pieslēdzot noteiktus receptorus, tiek mākslīgi radīta labsajūta. Tas nozīmē, ka, lai sasniegtu viegla reibuma sajūtu, ko daudzi vēlas piedzīvot, vajadzēs pavisam mazu devu alkohola. Bet tie, kas atkarīgi no alkohola, labprāt lietošanas shēmu iztulko tā: iedzeršu tableti, varēšu izdzert visu pudeli, bet nākamajā rītā vairs neprasīsies lietot alkoholu. Šādi brīnumi piedāvāti netiek. Līdzīgi kā darbojas medikamenti tieksmes pēc nikotīna mazināšanai. Tie iedarbojas uz noteiktiem receptoriem smadzenēs, lai smēķētājs spētu pakāpeniski pārtraukt nikotīna uzņemšanu. Jā, šos medikamentus sāk lietot aptuveni nedēļu pirms noliktā smēķēšanas atmešanas datuma, bet pēc tam tos jāturpina lietot kombinācijā ar nikotīna aizstājterapiju, nevis cigaretēm, turklāt pakāpeniski mazinot uzņemtā nikotīna devu.
- Nepalīdz seanss pie ekstrasensa, zāļu tantes vai viens hipnozes seanss, ja tam neseko darbs ar motivāciju un tieksmes pārvarēšanu, kad tā atgriezīsies.
Šajā gadījumā jāšķir divas situācijas. Ja ir vēlme turpmāk nesmēķēt jeb pārtraukt smēķēšanu ilgtermiņā, tas nepalīdzēs. Kaut arī kādam seanss pie harismātiska cilvēka var likt pārtraukt smēķēt, jautājums ir – uz cik ilgu laiku ir šis efekts? Par to, kā darbojas direktīvā hipnoze jeb “kodēšana”, lasi šeit.
Saistītie raksti
