Katram savs atmešanas stāsts - bezcigaretem.lv

Raksta satursToggle Table of ContentToggle

Katram savs atmešanas stāsts

Mums visiem katru dienu galvā iešaujas tūkstošiem domu, un daudzas no tām ir aplamas. Dažas aplamās domas ir tipiskas (tās ir tādas, kādas raksturīgas gandrīz visiem!), un tās dēvē par domāšanas kļūdām. Viena no tām ir: “Ja man tā bija, tad tā ir visiem.” Cilvēki spriež pēc sevis, un retais sev atgādina, ka citiem var būt pavisam citādi.  

Mūs ietekmē viss

Ir ļoti daudz iekšēju un ārēju faktoru, kas mūs katru ietekmē. Tāpēc, lai atrastu savu metodi smēķēšanas atmešanai, sevi jāiepazīst līdz kaulam. Bet ir arī vienojoši ieguvumi, pārliecības un grūtības, kas vieno visus, kuri mēģina atmest smēķēšanu. Viens no klasiskajiem stāstiem, ko stāsta gandrīz visi smēķētāji, – ka smēķēšana noņem stresu, tā ir atpūtas brīdis, smēķējot var vieglāk padomāt un nodibināt kontaktus. Pirmais aspekts, ka smēķēšana noņem stresu, ir klasiska domāšanas kļūda, kas kā vīruss ātri izplatās starp smēķētājiem. Kā ar stresa noņemšanu ir patiesībā, lasi šeit.

 

Tā vietā, ka neviena metode nekam neder, var pateikt: “Es pamēģināšu smēķēšanas pārtraukšanu citādi."

 

Kura metode palīdzēs?

Ja cilvēks tic pārdabiskiem spēkiem, tiem, kas piedāvā smēķēšanas pārtraukšanu vienā dienā, izdodas viņam ieprogrammēt pozitīvo domu: “Tev izdosies atmest, tu to vairs negribēsi!” Dažiem palīdz pašpalīdzības grāmatas – arī tās var ieprogrammēt: “Tu to vari izdarīt šodien!” Problēmas rada tas, ka neapzināta smēķēšanas pārtraukšana neko nemaina cilvēka domās, jūtās un rīcībā ikdienā. Tāpēc vairākumam, kas smēķēšanu pārtraukuši šādi, nākas piedzīvot to, ka drīz vien viņi atkal smēķē.

Dabiski, ka pēc neizdošanās cilvēks sāk baidīties no nākamajām neveiksmēm, kļūst pret sevi pārāk kritisks. Lai sevi pasargātu, viņš parasti diezgan nejauki izsakās par tiem, kas reāli spēj palīdzēt atmest smēķēšanu, – ārstiem, psihoterapeitiem, psihologiem, smēķēšanas atmešanas grupām. Vieglāk ir pateikt, ka neviena metode nekam neder, nekā pamēģināt smēķēšanas pārtraukšanu citādi. Cilvēka prāts ir skaista sistēma, kur viegli kopā saliekas dažādi domāšanas mehānismi, kas izveido fenomenālus skaidrojumus. Katram tie sanāk citādi.

Varbūt paskatīties plašāk?

Šajā mājaslapā ir daudz informācijas, ieteikumu un ideju, kā pārtraukt smēķēšanu, kā dzīvot ne tikai nesmēķējot, bet arī pieskatot savu atkarību. Ja ir runa par nopietnu un kompleksu atkarību – gan no nikotīna, gan smēķēšanas procesa, gan daudzām lietām ap to –, pārtraukšanas process var būt ilgāks, nekā gribētos. Un šī procesa gaitā recidīvi ir norma. Bet ar katru mēģinājumu iezīmējas tās lietas, kas konkrētajam cilvēkam palīdz un kas – nepalīdz. Turoties pie faktiem, izceļot veiksmes un pieņemot neveiksmes, mazinās trauksme par to, vai izdosies. Un tad līdz veiksmīgai smēķēšanas pārtraukšanai un brīvākai dzīvei bez šīs atkarības ir tikai pāris soļu. To var paveikt gandrīz katrs! Vairāk par smēķēšanas pārtraukšanu šeit!

Ir vērts sekot līdzi informācijai par smēķēšanas atmešanas atbalsta grupām, ko organizē Bezcigaretes.lv mūsu Facebook lapā.