Ko paveikt pirms izaicinājuma “Atmet smēķēšanu 28 dienās!” - bezcigaretem.lv

Ko paveikt pirms izaicinājuma “Atmet smēķēšanu 28 dienās!”

No malas var šķist, ka ārkārtas situācijā daudziem ir laiks pievērsties sev un atrisināt kādus neatrisinātus jautājumus. Lai arī būtu loģiski, ka cilvēki, domājot par plaušu veselību to apdraudošā vīrusa klātbūtnē, masveidā pārtrauktu smēķēšanu, svarīgi, lai izaicinājuma īstenošanai pietiek resursu un atbalsta.

 

Ģimenes atbalsts

Paliekot mājās, attiecības ģimenē kļūst par vēl svarīgāku aspektu, izvērtējot, cik veiksmīgi izdosies atmest smēķēšanu. Par dalību izaicinājumā “Atmet smēķēšanu 28 dienās” noteikti jāizrunājas ar tuviniekiem, jāpavaicā, vai arī viņiem šobrīd pietiks iekšējo resursu. Tie būs vajadzīgi, lai izturētu situāciju, kad viens no ģimenes locekļiem uz vairākām dienām vai pat nedēļām kļūs grūti izturams ikdienas saskarsmē. Jābrīdina savi tuvākie par atmešanas simptomiem, kurus viņi noteikti pamanīs. Var būt nervozitāte, aizkaitināmība, pat dusmu lēkmes.

Protams, tieksmes mazināšanas medicīniskās metodes un medikamenti, kā arī antidepresanti var palīdzēt pārlaist atmešanas simptomu periodu daudz vieglāk, par ko vairāk šeit. Taču efektīva medicīniskā palīdzība pieejama lielākoties tad, ja smēķēšanas pārtraukšana notiek ar speciālista palīdzību individuāli. Ja smēķēšanas pārtraukšanas plāns tiek īstenots, paļaujoties uz saviem spēkiem vai atbalsta grupā, tas vispirms kārtīgi jāpārrunā ģimenes lokā. Visiem ir jābūt gataviem, ka apstākļos, ja tas, kurš cenšas pārtraukt smēķēšanu, visu laiku ir mājās, būs psiholoģiski saspīlēta gaisotne.

 

Jābrīdina savi tuvākie par atmešanas simptomiem, kurus viņi noteikti pamanīs.

Ko var darīt droši

Tie, kuri izlēmuši piedalīties izaicinājumā “Atmet smēķēšanu 28 dienās!” var jau sākt pierakstīt visas situācijas, kas veicina vēlēšanos uzsmēķēt. Tad izveidot savu motivācijas plānu, par ko vairāk šeit, ieguvumu un zaudējumu plānu, par ko vairāk šeit. Liels solis uz priekšu jau būs sperts! Tikai neaizmirsti līdz 6. maijam pieteikties izaicinājumam šeit!

Ja ir sākusies depresija

Simptomi

To, ka sākušies miega traucējumi, trūkst prieka par lietām, kas agrāk patika, radusies nomāktība, zudusi  vēlēšanās kaut ko darīt, ne visi saista ar iespējamu depresijas epizodi. Vislabākās zāles, lai pārvarētu vieglu depresiju, ir aktivitātes ārpus mājām un socializēšanās. Ko lai tagad iesaka šiem cilvēkiem? Ne vienmēr palīdz tas, ka cilvēks nedzīvo viens. Depresija liek par sevi domāt negatīvas domas un veicina pasivitāti. Tuviniekiem, kam arī, iespējams, nav viegli pielāgoties jaunajiem saspiestajiem apstākļiem un/vai līdzekļu trūkumam, tas var radīt neapmierinātību. Tas, kurš cieš no depresijas, neapmierinātību iztulko pa savam – kā apstiprinājumu, ka viņš(-a) patiešām nekam nav derīgs. Maļoties savā starpā un netiekot citā vidē, depresija var kļūt dziļāka. Ir jāārstējas. Ko dara cilvēki, kuri kļuvuši atkarīgi no kādām vielām? “Pašārstējas” ar tām. Tas nozīmē arī arvien intensīvāku smēķēšanu. Ja ir smaga atkarība no smēķēšanas, atmešanas simptomi būs jūtami. Tipiskākie ir: miega traucējumi, nomāktība, aizkaitināmība, nervozitāte, trauksme, grūtības koncentrēties. Protams, atmešanas simptomi normālā situācijā ir izturami, bet, ja depresijas vai izdegšanas dēļ tie jau ir bijuši pirms tam, kas notiks tagad? Smēķēšanas pārtraukšana šādā situācijā tad ir jāveic speciālista vadībā, turklāt pēc depresijas ārstēšanas uzsākšanas, par ko vairāk šeit.