Medikamenti un metodes tieksmes mazināšanai - bezcigaretem.lv

Medikamenti un metodes tieksmes mazināšanai

Medikamenti ir dažādi, un katram, kurš vēlas zāles pret smēķēšanu, vajadzīgs ārsta padoms. Ir arī bezrecepšu medikamenti tieksmes mazināšanai, bet ar zāļu instrukciju vien nepietiek, lai saprastu, vai tās palīdzēs. Tāpat labāk pajautāt padomu ģimenes ārstam vai narkologam. Lielākā daļa medikamentu, kas paredzēti tieksmes pēc nikotīna mazināšanai, ir recepšu zāles. Medikamenti iedarbojas uz noteiktiem smadzeņu centriem, ietekmē receptoru darbību – nav nekādi joki.

Ar ko sākt?

Ja atkarība ir tik smaga (uz to norāda vairāk nekā 10 cigaretes dienā un tieksme smēķēt uzreiz pēc pamošanās), ka atmešanai vajadzēs medikamentus, jāsāk ar vizīti pie ārsta un kārtīgu izrunāšos, testa par atkarības smagumu veikšanu un plaušu pārbaudi. Kā tas parasti notiek? Cilvēks dodas uz aptieku, prasa farmaceitam zāles pret smēķēšanu, tad pats izdomā, kādā veidā atmetīs smēķēšanu. Rezultāts – pēc neilga laika tas pats cilvēks smēķē un visiem, kas vēlas un nevēlas klausīties,  stāsta, ka medikamenti nekam neder, jo smēķēšanu atmest neizdevās. Ja būtu izgudrota brīnumtablete, vairs nebūtu smēķētāju. Smēķēšanas atmešana, ja atkarība ir smaga, ir nopietna ārstēšanās.

Nereti pirmais, ko ārsts izraksta, ja ir kādas depresijas pazīmes (kas ir ļoti bieži), ir antidepresanti. Tie ir recepšu medikamenti. Ir antidepresanti, kuriem ir specifiska iedarbība, kas palīdz mazināt tieksmi. Bet iedarbība ir individuāla, un to ārsts izvērtē aptuveni pēc divām nedēļām. Iespējams, jāizvēlas cits medikaments. Jālieto vairākus mēnešus.

Ja ārsts redz, ka ar antidepresantiem un sarunām par sevis motivēšanas plānu nepietiek, tad, pirms pacients uzsāk smēķēšanas atmešanu, var izrakstīt citus specifiskus medikamentus tieksmes mazināšanai. To aktīvā viela vareniklīns precīzi iedarbojas uz noteiktiem receptoriem smadzenēs, mazinot tieksmi pēc nikotīna. Tabletes sāk lietot nedēļu vai divas pirms smēķēšanas atmešanas. Tās ir recepšu zāles. Iespējamas blakus parādības, par kurām ārsts brīdina.

Pieejams arī bezrecepšu līdzeklis ar līdzīgu iedarbību. Citizīns tiek iegūts no auga, kura iedarbība ir līdzīga tabakai. Efektīvs tiem, kam ir augsta motivācija atmest smēķēšanu, jo tas jādara pakāpeniski. To lieto, paralēli samazinot izsmēķēto cigarešu skaitu. Zāles sāk lietot pirms smēķēšanas atmešanas. Ja iedarbība nav laba, jāpārtrauc zāļu lietošana. Kā cilvēks pats to var izvērtēt?

Kopā ar zālēm

Smēķēšanas atmešana nav atrauta no dzīves. Lai būtu jēga tam, ka izdevies atmest smēķēšanu, ka iztērēti samērā lieli līdzekļi par medikamentiem, paralēli jāstrādā ar sevi, lai spētu tikt galā ar atkarībā atpakaļ ievelkošajiem slazdiem. Par to vairāk šeit. Palīdz motivācijas plāns, par ko vairāk šeit, ieguvumu un zaudējumu plāns, par ko vairāk šeit, atbalsta grupas, par ko vairāk šeit, un psihoterapija, par ko vairāk šeit. Vēl ir svarīgas atbalstošas attiecības ģimenē, darbs, kurš nerada nepārtrauktu diskomfortu, un prasme pavadīt brīvo laiku bez smēķēšanas. Ja ir atbalsts, cilvēks jūtas daudz vairāk pārliecināts, ka izdosies atmest smēķēšanu.

Vai zāles palīdzēs?

Kā saprast, vai viss, ko piedāvā ārsts, palīdzēs? Ja pēc sarunas ar ārstu ir šaubas, labāk meklēt citu dakteri. Tieši ticība saviem spēkiem un tam, ka atbalsts no malas palīdzēs, ir izšķiroša. Atkarības smagumu mēra divās vienībās – pēc izsmēķēto cigarešu skaita un tā, cik lielā mērā cilvēks tic tam, ka viņam izdosies atmest smēķēšanu. Ja izdodas saprast savu motivāciju, puse no darba ir paveikta. Tad izsmēķēto cigarešu skaits norāda tikai uz to, kāda būs atmešanas shēma, kas vienmēr ir individuāla. Tiem, kam atkarība ir smaga, ārsts parasti iesaka mazināt izsmēķēto cigarešu skaitu pakāpeniski (to nedrīkst darīt kopā ar nikotīnu saturošo preparātu lietošanu). Tad tieksme jāpārvar, piemēram, katru otro reizi. Bet ir cilvēki, kuru motivācija ir tik augsta, ka viņi ir gatavi atmet smēķēšanu uzreiz, tikai vajadzīga palīdzība atmešanas simptomu mazināšanai. Gan medikamenti, gan adatu terapija, par ko vairāk šeit, gan elpošanas vingrinājumi un meditācija, gan precīzi izplānota rīcība tieksmes brīžos palīdz tos pārvarēt. Medikamentu plusi – smēķēšanas atmešanas laikā var mazināt nervozitāti, miega traucējumus, aizkaitināmību. Medikamentu mīnusi – izdevumi un iespējamās blakus parādības.

Saistītie raksti