Patiesība par meditāciju
Noteikti būsiet dzirdējuši, ka atbrīvoties no kaitīgiem ieradumiem var palīdzēt meditācija. Būsiet arī dzirdējuši cilvēkus sakām “Es to daru, bet nepalīdz.”
Kāda ir patiesība par meditāciju?
“Ir pētījumi, kas liecina, ka vingrinājumi ar mērķi palielināt indivīda paškontroli, piemēram, meditācija, var mazināt neapzinātas ietekmes, kas motivē cilvēku smēķēt,” saka Dr. Nora Volkova, ASV Nacionālā narkomānijas institūta vadītāja (National Institute on Drug Abuse). “Bez paškontroles stiprināšanas, meditācija arī samazina stresu, kas bieži vien iet roku rokā ar atkarību no smēķēšanas. Daudzi cilvēki smēķē, lai justos labāk, jo ir noraizējušies. Meditācija māca būt uzmanīgiem un apzināties savus smēķēšanas ieradumus un tieksmes, nodibināt patiesu kontaktu ar sevi,” turpina Dr.Nora Volkova.
Šobrīd pasaulē tiek publicēti arvien vairāk pētījumi, kas pierāda, ka meditācija uzlabo fizisko un garīgo veselību, bet, kas šoreiz svarīgāk – pētījumi ir parādījuši, ka tie indivīdi, kuri izmanto meditāciju, lai atmestu smēķēšanu, var ievērojami palielināt savas izredzes, salīdzinot ar indivīdiem pie tādiem pašiem apstākļiem, kuri neizmanto meditācijas treniņus.
Patiesībā meditācijai nav nepieciešama kāda jauna un moderna aplikācija vai Youtube kanāls. Nav nepieciešamas mierīgas skaņas vai kāda guru instrukcijas, tāpat noteikti nav nepieciešama 199 eiro vērta galvas saite. Šie visi patiesībā ir traucējoši faktori. Pārvēršot meditāciju par miljardu nozari, mēs esam izdarījuši to, ko vienmēr izdara cilvēki: mēs to sarežģījām. Savā īstajā būtībā viss, kas jums jādara meditācijā, ir jāapsēžas, jāaizver acis, jāieņem ērts stāvoklis. Ja galvā ir domas, cilvēks domā; ja nav, nedomā. Nav vajadzības sevi piespiest darīt pretējo. Meditācijas mērķis ir “būt aculieciniekam”. Koncentrēšanās uz elpošanu palīdz, jo nomierina mūsu prātu līdz vietai, kur mēs varam nomest visu, kam koncentrējamies, lai nonāktu patiesā saskarsmē ar sevi.
21.gadsimta tehnoloģiju laikmetā mēs paši pārvēršam meditāciju par sportu, jo reālā prakse ir biedējoša. Kurš vēlas sēdēt vienatnē, viens pats ar savu prātu? Bez viedtālruņa, bez citām gudrajām ierīcēm? Kurš vēlas saskarties ar tukšumu? Neviens. Un tomēr, ja mēs to tiešām regulāri darītu, no tā būtu milzīgs ieguvums kā individuali, tā visai sabiedrībai.
Ir vienkārši jāmēģina aizvērt acis, kas ir pirmais un galvenais solis. Meditācija neatrisinās visas problēmas, taču tā liks apzināties, ka netiekat galā ar savām problēmām, kas ir jau nākamais solis ceļā uz izaugsmi. Meditācija nav par dzīšanos pēc kāda īslaicīga svētlaimes stāvokļa, bet tā ir saistīta ar samierināšanās stāvokļa panākšanu ar sevi šeit, šodien. Ja jums ir drosme ielūkoties “tur, iekšā”, tas ir to vērts – lai ne tikai atrastu mieru, bet arī radītu to. Izslēdziet troksni un mēģiniet būt godīgi pret sevi. Iespējams, jūsu ceļš uz smēķēšanas pārtraukšanu sāksies tieši šeit.