Smēķēšanas pārtraukšana un alkohols - bezcigaretem.lv

Smēķēšanas pārtraukšana un alkohols

Alkohols un cigarete ir ļoti bieža kombinācija. Tam, kurš pirms neilga laika pārtraucis lietot nikotīnu, alkohola lietošana kompānijā, kur smēķē, parasti nozīmē – viņš uzsmēķēs. Alkohola reibumā nav iespējams īstenot apzināti izstrādāto tieksmes pārvarēšanas plānu un labo nodomu nesmēķēt.

 

Arī viena reize var nozīmēt smēķēšanas vai veipošanas atsākšanu.

Ja ir izveidojusies atkarība no smēķēšanas, tā norit tāpat kā visas hroniskas slimības. To nevar izārstēt, bet var panākt situāciju, ka šī slimība netraucē, ja vien nekas neizprovocē recidīvu. Nav tā, ka, piemēram, gadu nesmēķējot, var sākt dzīvi kā no jauna – šad un tad ballītē paņemt pa cigaretei vai citam produktam, kas satur nikotīnu. Ja ir bijusi tāda atkarība, ka smēķēšanas pārtraukšana noritējusi ar atmešanas simptomiem, viena ballītē izsmēķēta cigarete var nozīmēt, ka smēķēšana atsāksies. Jo pat viena cigarete var aktivizēt to receptoru sistēmu smadzenēs, kura atkal pieprasīs nikotīna radītos efektus. Nebūs jau tā, ka uzreiz nākamajā dienā tiks izsmēķēta paciņa, bet deva augs. Protams, ir izņēmumi. Bet, tāpat kā nevar zināt un sajust robežu, kad uzsmēķēšana kompānijas pēc kļūst par atkarību, nevar arī zināt, vai viena cigarete neievilks atpakaļ smēķēšanas atkarībā.

 

 Alkohols var pat likt aizmirst, ka izdevies pārtraukt smēķēšanu.

 

 

Kā atsākšanu veicina alkohols

Tieksme pēc nikotīna atkal var pieaugt, pat ar kādu sarunājoties par smēķēšanu, redzot, ka kāds smēķē, sajūtot dūmu smaržu u. c.  Ballīte, kur smēķē un lieto alkoholu, var satraukt cilvēku, kurš pārtraucis smēķēt,  un  atmodināt viņa tieksmi. Alkohola iedarbība uz smadzenēm ir strauja: tas izmaina neiromediatoru darbību, līdz ar to tiek ietekmēta uztvere, spriešanas spējas, kontrole pār savu uzvedību. Reibumā nav iespējams pieņemt saprātīgus lēmumus, var būt arī atmiņas zudumi. Līdz ar to var gadīties, ka pat piemirstas, ka smēķēšanu izdevies pārtraukt. Protams, var iedzert tikai mazliet, bet pat tad mainās attieksme, jo straujāk izdalās dopamīns, kas rada atalgojuma izjūtu, un vēlme neliegt sev cigareti tik patīkamā brīdī var pastiprināties.

 

Atkarību kokteilis

Saikne ir diezgan cieša – ja jau ir radusies atkarība no kādas vielas, vieglāk veidojas atkarība no citām. Šim fenomenam pat ir nosaukums – krustotā tolerance. Ja cilvēks vēlas atmest lietošanu, nereti izrādās, ka runa ir par vairākām vielām, kas rada atkarību, turklāt atkarība no alkohola lietošanas un smēķēšanas vienlaikus ir ļoti izplatīta. Ja cilvēks netiek pie nikotīna devas, ar alkoholu viņš var mazināt šo tieksmi, un – arī otrādi. Tāpēc ir gandrīz neiespējami prasīt, lai, izjūtot atmešanas simptomus alkohola lietošanas pārtraukšanas laikā, smēķētājs arī nesmēķētu. Atmest vielu lietošanu, neizolējot sevi no sabiedrības, var tikai soli pa solim, izmantojot visas pieejamās atbalsta iespējas.

Saistītie raksti